Dieta wątrobowa


Jeżeli borykamy się z problemami wątroby, z całą pewnością należy zastosować specjalistyczną dietę. Jest to tak zwana dieta wątrobowa, czyli dieta lekkostrawna, w której w dużym stopniu ograniczony jest tłuszcz. Jest stosowana najczęściej wśród osób, które cierpią na choroby miąższu wątroby, lecz też u osób z chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Dieta wątrobowa polecana jest również osobom z przewlekłym zapaleniem trzustki oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Głównym zadaniem diety jest chronić chory narząd, a także zmniejszyć jego dotychczasową aktywność. Dieta wątrobowa dostarcza również znaczne ilości składników odżywczych, dlatego też wątroba, czy też inny narząd może się po prostu zacząć regenerować. Warto wiec zaznaczyć, że tego typu dieta polega na ograniczeniu produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce i cholesterol.

W trosce o wątrobę

Dieta wątrobowa cechuje się daniami lekkostrawnymi, które nie obciążają wątroby, lecz przeciwnie nie zmuszają jej do wytężonej pracy. Niewydolność wątroby może objawiać się na wiele sposobów, zaś objawy te na ogół nie są charakterystyczne. Warto więc w razie problemów, szybko wykonać badania, które pozwolą nam sprawdzić stan naszej wątroby. Na ogół stosowane są w leczeniu leki farmakologiczne, ale zawsze lekarz zaleca również stosowanie właściwej diety, która szybko wspomoże leczenie.

Jak powinna wyglądać dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa jest specyficzną dietą określaną jako dieta lecznicza. Tym samym w trosce o własne zdrowie, należy się do niej w stu procentach dostosować. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że należy jeść małe posiłki, lecz stosunkowo często, czyli 5-7 razy w ciągu dnia. Nie powinniśmy jeść posiłków późnym wieczorem, ponieważ wątroba również w nocy powinna odpoczywać. Zasadą jest spożywanie dań lekkich, z niewielką ilością tłuszczu. Tym samym preferowane są zupy na wywarach warzywnych, które są doprawiane zawiesiną z mąki i mleka. Nasze dania powinny być gotowane na parze i w naczyniach bez wody.