Jak skutecznie umyć okna?

Na generalne porządki w domu składają się takie czynności jak: mycie podłóg, sprzątanie w szafkach, czyszczenie mebli. Na liście tej znajduje się także mycie okien — jak większość ludzi przyznaje, dość niewdzięczne zajęcie. Dlaczego? Ponieważ wielu osobom kojarzy się ono z pracochłonnym pucowaniem szyb, po którym i tak pozostają nieestetyczne smugi. Jak zatem skutecznie umyć okna?

Krok 1: mycie ram

Doprowadzanie okien do porządku to nie tylko czyszczenie szyb. Nie możemy także zapominać o ramach i parapecie zarówno wewnętrznym, jak i tym zlokalizowanym na zewnątrz. Ramy z powodzeniem możemy umyć płynem do mycia naczyń rozcieńczonym w ciepłej wodzie oraz bawełnianą ściereczką. Z racji tego, że ramy znajdujące się po stronie wnętrza mieszkania są czystsze od ram zewnętrznych, zaleca się umyć je w pierwszej kolejności. Po pozbyciu się brudu z framug powinniśmy przejść do czyszczenia parapetów, zachowując taką samą kolejność, jaka obowiązywała przy myciu ram. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby płynem do mycia naczyń przetrzeć także szyby. Do „uroków” mieszkania w dużym mieście, a w szczególności w jego centralnej części należy gromadzenie się grubej warstwy pyłu na powierzchni okien. Zanim przejdzie się do polerowania szyb, warto usunąć z nich większe zanieczyszczenia. Preparat do mycia naczyń może okazać się również pomocny w walce z zaschniętymi plamami. Na końcu ramy i parapety przecieramy do sucha zwykłym ręcznikiem papierowym. Jest to ważne zwłaszcza przy komponentach wykonanych z drewna.

Krok 2: mycie szyb

Jeśli nie chcemy, aby mycie okien kojarzyło nam się z brzydkimi smugami, jest na to sposób!

Środkiem myjącym zapewniającym znakomitą przejrzystość okien, jest roztwór powstały na bazie octu i wody. Mieszankę powinno sporządzić się w proporcji 1:1. Nie obawiajmy się ostrego zapachu octu. Przy otwartych na oścież oknach jego woń szybko się ulatnia. Całą szybę spryskujemy preparatem, odczekujemy minutę, aby zaczął działać i przemywamy okno od góry do dołu suchą ściereczką. Następnie przechodzimy do polerowania szyby ręcznikiem papierowym. 

Dobór odpowiednich akcesoriów

Skuteczne mycie okien to przede wszystkim logiczne zaplanowanie wykonywanych po kolei czynności oraz dobór właściwych produktów. Jeśli nie jesteśmy przekonani do octu, możemy zakupić gotowe kompozycje z domieszką alkoholu, które nadają się także do mycia luster.

Niezwykle istotne jest to, czym przecieramy okna. Materiał powinien dobrze chłonąć wodę i nie powodować problematycznych smug oraz zarysowań. To właśnie dlatego ręcznik papierowy jest niezastąpiony. Wszystkie wymienione akcesoria i preparaty, w tym gotowe płyny do mycia szyb możemy znaleźć w hurtowni chemii gospodarczej: https://www.merkurygdynia.pl

Innowacyjnym rozwiązaniem jest myjka elektryczna — urządzenie bezprzewodowe ze wbudowanym pojemnikiem na wodę. Podgrzany płyn zamienia się w parę wodną, która rozpuszcza zabrudzenia na szybach.