Bezglutenowy lunch

Czym jest gluten?

Gluten jest niczym innym jak mieszkanką białek roślinnych, które występują w większości popularnych zbóż, takich jak żyto, pszenica, czy jęczmień, w związku z czym zawarty jest on w większości dań, które bazują na mące. Białka te odpowiadają za nadanie ciastu elastyczności i pulchności, jak również dzięki nim wypieki dużej zachowują świeżość. Obecnie poza wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi, gluten można spotkać także w produktach, w których teoretycznie znajdować się nie powinien – jest on dodawany do wędlin, przetworów czy przypraw. Znane nam zboża zawierają dużo więcej glutenu w porównaniu, z tymi, które były kiedyś uprawiana. Mimo, że gluten znany jest ludzkości od stuleci, to jednak współcześnie u niektórych osób białka zawarte w glutenie powodują nietolerancje pokarmowe oraz są przyczyną celiakii.

Gdzie znaleźć dania bezglutenowe?

Z jedzenia produktów bogatych w gluten obecnie nie tylko rezygnują osoby z nadwrażliwością na ten składnik, ale także osoby, które pragną poprawić stan swojego zdrowia. O ile samodzielnie jesteśmy w stanie tak komponować nasze posiłki, aby nie zawierały glutenu, o tyle jedzenia na mieście może okazać się pod tym względem bardzo uciążliwe. Na szczęście wraz z popularyzacją kuchni bezglutenowej, coraz więcej lokali gastronomicznych zawiera w swoich kartach pozycje dedykowane osobom niejedzącym glutenu. Danie bezglutenowe są zwykle odpowiednio zaznaczone w menu, tak aby można było je łatwo zlokalizować. Tego typu potrawy można znaleźć zarówno w lepszych restauracjach, jak również w miejscach, specjalizujących się w serwowaniu zdrowej żywności.

Co znajdziemy w bezglutenowym menu?

Poszukując idealnego dania na lunch nie musimy wcale rezygnować z produktów mącznych. Wiele restauracji, które specjalizują się w kuchni bezglutenowej, posiadają z swojej karcie zamienniki klasycznego pieczywa, pizzy, makaronów czy naleśników, bazujących na mące gryczanej, ziemniaczanej czy kukurydzianej, które są pozbawione glutenu. Wśród potraw bezglutenowych, które doskonale nadadzą się na lunch, można znaleźć także potrawy ziemniaczane, dania z ryżem z ryżem czy kaszami, pozbawione tłustych sosów i zasmażek. W restauracjach z kuchnią bezglutenową często można znaleźć dania wegetariańskie oraz wegańskie.

źródło: https://znajdzlunch.pl/Warszawa/Wola